poniedziałek, 28 września 2009

Wybieramy pistolet

Wybór jakiegokolwiek sprzętu nie jest sprawą łatwą, szczególnie w dwóch przypadkach: 1. jeśli jesteśmy totalnymi laikami w temacie, 2. jeśli nie wygraliśmy w totka i na swoje hobby możemy przeznaczyć określoną, często nie przekraczającą określonej wysokości, sumę. W tym drugim przypadku sprawę ułatwiają serwisy porównujące ceny, w pierwszym - nierzadko szukamy pomocy, porady by wybrać coś, czego nie będziemy później żałować. Ten artykuł ma za zadanie przybliżyć tematykę wiatrówek krótkich osobom, które dopiero zaczynają swoje poszukiwania wymarzonego modelu. Skupię się jednak jedynie na prawdopodobnie najliczniejszej grupie pistoletów - modelach na CO2.

Z czego strzelać?
W ofercie pistoletów znajdziemy zarówno modele, które pozwalają na strzelanie jedynie kulkami BB, tylko śrutem ołowianym oraz konstrukcje pozwalające na skorzystanie z obu rodzajów śrutu (np. Beretta Px4 Storm z magazynkiem przystosowanym do obu rodzajów śrutu czy H&K P30 z możliwością montażu dwóch rodzajów magazynków). W przypadku kulek BB 4,46 mm podczas oddawania strzału zyskujemy lepszą przebijalność, w przypadku śrutu ołowianego - większą celność. Tego ostatniego załadujemy do magazynku 8 szt. więc jeśli zależy nam na tym, by magazynek ładować rzadziej większą ilością śrutu, pozostaje nam wybrać model na kulki BB, których w magazynku w zależności od modelu zmieścić można od 15 (Walther PPK/S) do 22 szt. (H&K USP).

Systemowo
Najczęściej wiatrówki na CO2 działają w systemie Dual Action Only (DAO)- z użyciem samonapinacza spustu - umożliwiając oddawanie strzału jeden za drugim bez napinania kurka czy odciągania zamka. Istnieją także modele z możliwością napięcia kurka przed strzałem (dzięki temu jego droga ulega skróceniu) przez użytkownika - Single Action (SA). Dodatkowym systemem spotykanym w części wiatrówek jest Blow Back (BB), polegający na poruszaniu się zamka podczas oddawania strzału. Pociąga to jednak za sobą większe zużycie CO2, przez co możemy oddać mniej strzałów z maksymalną energią kulki. Wybrane modele Beretty, Walthera oraz Smith&Wesson posiadają także możliwość szybkiej wymiany magazynka (Drop Out) po wciśnięciu przycisku.

Montaż kapsuły
Jedna kapsuła z CO2 wystarcza na oddanie wg producentów ok. 70-80 strzałów. Jej montaż jest rozwiązany w różnoraki sposób: może być montowana w rękojeści (większość modeli na śrut ołowiany) albo w wyciąganym magazynku. W przypadku modeli z magazynkiem 8 strzałowym (np. Umarex CP-Sport) zyskujemy możliwość dokupienia dodatkowego  magazynka na kapsułę CO2, dzięki czemu jej wymiana jest bardzo szybka. Dla modeli na kulki BB, gdzie w magazynku mieści się zarówno kapsuła jak i śrut (np. H&K USP) z takiego rozwiązania nie skorzystamy. Warto zwrócić uwagę na montaż kapsuły: niektóre modele posiadają śrubę dokręcającą w środku rękojeści, w przypadku innych - np. Desert Eagle Compact - śruba umieszczona jest na zewnątrz - pod rękojeścią - co nieco psuje wygląd broni. Nie do końca dobrym rozwiązaniem jest konieczność skorzystania z dodatkowych akcesoriów przy wkładaniu kapsuły, co jest konieczne np. dla Desert Eagle Magnum, gdzie potrzebujemy płaskiego klucza (można go zastąpić np. monetą) lub H&K USP, w przypadku którego niezbędny jest klucz imbusowy.

Koszty i wybór modelu
Ceny pistoletów na CO2 wahają się od prawie 200 do nawet 1000 zł, za 12 g kapsułę CO2 zapłacimy od 2-4 zł lub nieco taniej kupując opakowania po 10-25 szt. Przed wyborem warto zastanowić się, których z systemów potrzebujemy, czy będzie nam potrzebny Blow Back, tryb Single Action. Kiedy już udzielimy sobie odpowiedzi na to pytanie liczba wiatrówek, spośród których możemy wybierać ogranicza się do kilku sztuk. Ułatwieniem w poruszaniu się między parametrami technicznymi 21 pistoletów ma być plik zamieszczony na końcu artykułu, w którym wykorzystując prosty mechanizm sortowania możemy wyświetlić modele o wybranych przez nas właściwościach. Dodatkowo to prosty sposób wyświetlenia i porównania wiatrówek w jednym miejscu. Życzę udanych wyborów.

Plik do pobrania


By Hustvedt (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz