czwartek, 27 sierpnia 2009

Jak II?

W poprzedniej części "rozwodziłem się" na temat konkurencji z bronią długą. Teraz kolej na konkurencje pistoletowe, o których, jak poprzednim razem "opowie nam" wikipedia:

Wszystkie konkurencje pistoletowe odbywają się w pozycji stojącej. (...) Nie jest przy nich potrzebny specjalny ubiór jak przy broni długiej. Często używa się jednak (tak jak przy strzelaniu z karabinu) przesłonek na oko, które nie uczestniczy w celowaniu. Konkurencje szybkostrzelne rozgrywane są bronią mieszczącą co najmniej 5 sztuk amunicji w magazynku i strzelającą w trybie samopowtarzalnym (tzn. można oddawać kolejne strzały jedynie ponownie wciskając spust, bez potrzeby naciągania zamka).

* Pistolet pneumatyczny; podobnie jak w karabinku pneumatycznym tarcza ustawiona jest w odległości 10 m. (jest jednak znacznie większa). Czasy konkurencji i ilości oddawanych strzałów są identyczne jak w karabinku pneumatycznym. Stosuje się również taką samą amunicję.

* Pistolet dowolny 50 m; konkurencja oficjalnie rozgrywana tylko wśród mężczyzn. Oddaje się 60 strzałów ocenianych, w ciągu dwóch godzin. Broń korzysta z takiej samej amunicji jak karabin sportowy (5.56 mm, boczny zapłon).

* Pistolet sportowy 25 m (kobiety); strzelanie odbywa się w dwóch częściach, precyzyjnej i szybkiej. W części precyzyjnej zawodnicy oddają 6 serii po pięć strzałów, na każdą mając 5 minut. W części szybkostrzelnej zawodnicy oddają 30 strzałów w 6 seriach. Tym razem jednak zawodnik ma na każdy strzał 3 sekundy. Na ten czas tarcza ustawiana jest prostopadle do linii strzału lub zaświeca się zielone światło. Przy każdym "pojawieniu" się celu zawodnik może oddać tylko jeden strzał. Amunicja - 22lr (5.56 mm, boczny zapłon).

* Pistolet centralnego zapłonu 25 m (mężczyźni); konkurencja wygląda identycznie jak pistolet sportowy kobiet. Różni się używaną bronią. Pistolet centralnego zapłonu ma znacznie większy kaliber (7.62 mm - 9.65 mm) niż pistolet sportowy.

* Pistolet szybkostrzelny 25 m (mężczyźni); konkurencja podzielona jest na dwie, takie same części po 30 strzałów każda. W każdej części jest sześć 5-strzałowych serii. Te sześć serii podzielone jest na 3 pary. W każdej parze czas na strzelenie serii jest różny. W pierwszej parze zawodnik ma 8 s. na wystrzelenie jednej serii, w drugiej ma na serię 6 s. a w trzeciej tylko 4 s. W tej konkurencji strzały nie są oddawane do jednej tarczy. Każdy strzał jest oddawany do osobnej tarczy, oznacza to że w czasie wystrzeliwania serii zawodnik musi przesuwać celownik pistoletu ze środka jednej tarczy na następną. Tak jak w pistolecie sportowym możliwość oddawania strzałów sygnalizowana jest przez zielone światło odpowiedniego urządzenia lub obrócenie tarcz w kierunku zawodnika.

* Pistolet standardowy 25 m (mężczyźni); konkurencja podzielona jest na 3 części. W każdej części są cztery 5-strzałowe serie. W pierwszej części na każdą serię zawodnik ma 150 sekund, w drugiej 20 sekund a w trzeciej 10 sekund. Podobnie jak w pistolecie sportowym zawodnik strzela gdy tarcza zwrócona jest w jego stronę lub świeci się zielone światło.

Wygląda już bardziej dynamicznie, ale skąd tu wziąć te wszystkie rodzaje pistoletów, skoro ze względów finansowych trzeba będzie co najwyżej zainwestować w jeden xD Co najwyżej można skorzystać z zasad. W końcu "dzoker" to nie ISSF :) I to ma być strzelanie REKREACYJNE a nie "zawodowe", "profesjonalne". Wtedy skorzystałbym ze strzelnicy klubowej, którą mam w pracy pod nosem, ale z tej nie może korzystać każdy. Jedynie ci, którzy wystrzelają na pierwszym treningu minimum punktów - prawie jak na jakichś eliminacjach do kadry narodowej. Ale o tym za chwilę...
*Strzelectwo [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2009-06-9 18:12Z [dostęp: 2009-08-27 08:28Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Strzelectwo&oldid=1735761
By Ricce (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz